którą sami sobie zgotowali.
Świat wykorzystuje od wieków węgiel i ropę naftową jako podstawowe źródła energii. W dwudziestym stuleciu do listy energotwórczych technologii dołączyła atomistyka. Tymczasem rezerwy surowców wykorzystywanych w elektrowniach kończą się, a skutki działania tychże elektrowni są zgubne dla mieszkańców planety.
Konstruktorzy na całym świecie poszukują skutecznych sposobów na wykorzystanie naturalnych zjawisk, które można wykorzystać do produkcji energii odnawialnej. Kolektory słoneczne w wielu państwach mają zastosowanie od lat a energia odnawialna pozyskana w ten sposób jest jedną z najtańszych. Wprawdzie fotowoltaika, czyli zestawy urządzeń umożliwiających pozyskiwanie energii słonecznej i korzystanie z niej są stosunkowo drogie, to ich jakość gwarantuje efektywne korzystanie z taniego źródła energii przez długie lata.
Kolektory słoneczne na dachach domów czy fermy kolektorów zakładane w pobliżu siedzib ludzkich są coraz częstszym widokiem również w naszym kraju. Wprawdzie osób sceptycznie a nawet wrogo nastawionych do ekologicznych źródeł energii jest bardzo dużo - również wśród decydentów politycznych, to pewne jest to, że nie ma odwrotu od poszukiwania sposobów na produkcję energii innych niż energetyka węglowa, naftowa czy atomowa. Miejmy nadzieję, że fotowoltaika produkujące energię odnawialną wkrótce staną się powszechnym elementem naszego krajobrazu.
Innym rozwiązaniem jakie daje fotowoltaika jest
Ekologia jest obecnie trendem spotykanym na każdym etapie życia codziennego. Każdy z nas chce przyczynić się do ochrony środowiska w jak największym stopniu. Nic więc dziwnego, że cel ten jest osiągany na różnych płaszczyznach działania.
Jednym z nich jest fotowoltaika. Metoda ta polega na pozyskiwaniu światła słonecznego, przetwarzanego na niezbędny do codziennego funkcjonowania prąd elektryczny. Istnieje kilka rozwiązań, jakie daje nam fotowoltaika. Jednym z nich i chyba obecnie najpopularniejszym są kolektory słoneczne. Takie zastosowania przyczyniają się do pozyskania energii, którą można następnie wykorzystać w środowisku domowym. Przydomowe kolektory słoneczne mocowane są najczęściej na dachu budynku, nieco rzadziej na jego bocznej elewacji. Położenie kolektorów zależne jest od kąta padania promieni słonecznych. Rozmieszczone na dachu dają możliwość pozyskiwania energii nawet w mniej słoneczne dni. Innym rozwiązaniem, jakie daje fotowoltaika jest stosowanie paneli słonecznych na polach uprawnych czy w pobliżu sygnalizacji świetlnych. Zlokalizowane w ten sposób kolektory słoneczne powodują, że pozyskana za ich pomocą energia odnawialna wykorzystywana jest przez rolników, służby drogowe czy władze gminne.
Podsumowując, niezależnie od zastosowanej metody, energia odnawialna stanowi dodatkowe źródło energii, mające istotny wpływ na ochronę środowiska. Decydując się jednak na rozwiązania, jakie daje fotowoltaika, warto pamiętać o tym, by wybrać takie, które będzie miało najkorzystniejszy wpływ zarówno na otaczające nas środowisko, jak i nasze zapotrzebowania energetyczne.
Ekologia i nowoczesność w darmowym wydaniu
Energia odnawialna
Odnawialne źródła energii, choć coraz częściej spotykane w Polsce, nadal są niedoceniane. Co prawda ceny niektórych rozwiązań nie należą do najniższych, lecz pamiętajmy, że na początku XXI wieku wiele państw (w tym także Polska) wprowadziło dofinansowania, mające na celu spopularyzowanie tego typu systemów.
Panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Zastosowanie to wykorzystywane jest od lat w elektronice użytkowej. Kalkulatory, doświetlenia znaków drogowych oraz lampy ogrodowe przez lata ułatwiały nam życie. Sektor ten od kilkunastu lat dynamicznie się rozwija. Z powodu na swoją praktyczność, ekologiczność oraz dużą żywotność, panele fotowoltaiczne zyskują coraz większe grono poparcia. Warto dodać, że koszty zakładania i użytkowania tego typu paneli maleją, a w fazie testów są tańsze i tak samo efektywne technologie.
Kolektory słoneczne
Solary mylone są często z panelami fotowoltaicznymi przez podobny wygląd oraz użycie tego samego źródła darmowej energii.
Różnica polega na tym, że kolektory to urządzenia, które rewoltują energie promieniowania słonecznego na ciepło, a nie na prąd. Energia cieplna przekazywana jest poprzez nośniki, którymi może być woda, glikol lub powietrze. W naszym klimacie, w miesiącach letnich energia solarna może całkowicie zastąpić konwencjonalne urządzenia grzewcze. W chłodniejszej części roku zaś, doskonale odciążają urządzenia grzewcze.